top of page
sosyal latin dansları salsa bachata kizomba

Eglenceli, sımsıcak, kıvrak Sosyal Latin Dansları

Salsa, Bachata, Kizomba

SOSYAL LATİN DANSLARI

 

Dansa da adını verdiği üzere başta Küba olmak üzere Latin Amerika ülkelerinde ortaya çıkan Latin dansları; coşkulu ritimleri, gösterişli kostümleri ve yoğun hissiyle zaman geçtikçe tüm dünyaya yayılmıştır. Yerel fakir halk, müzik ve dansı yaşamın zorluklarıyla baş etme yöntemi olarak kullanmıştır. Zamanla tüm dünyayı etkisi altına alan Latin dansları, birbirlerinden de beslenmişlerdir. Yaygınlaştıkça da farklı stiller ortaya çıkmıştır.

Günümüzde Latin dansları çok popülerdir ve düzenlenen dans festivallerinde dünyanın her yerinden gelen dansçılar, workshoplar düzenleyerek dansın popülerliğini artırmaya devam etmektedirler. Bunlara ek olarak, hızla yaygınlaşan dans okullarında da sosyal dans dersleri verilmeye devam etmekte olup, dans geceleri düzenlenerek hem pratik alanı sağlanmakta hem de sosyallik kazandırılmaktadır.

LATİN DANSLARI KÖKENİ

Latin danslarının kökeni 15. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Dansın kökeninde de gündelik hayata dair bilgiler vardır ve dans, ritüeller üzerinden şekillenmiştir. Latin dansları da Aztek ve İnka ritüelleri ile şekillenmiştir. Günlük rutin işleri, tarım, avcılık, astronomi gibi faaliyetleri ifade eder. Avrupalıların, 16. yüzyıl başlarında Güney Amerika’yı sömürgeleştirmeye başlamasıyla yerel dans gelenekleri de bazı değişimlere uğramıştır. En büyük değişiklik olarak grupça dans etmek yerine ikili partnerliğin ortaya çıkması görülebilir. Latin dansları salon ve sosyal dans olarak ikiye ayrılıyor. Sosyal dans daha serbest stillerle dans edilen kısmıdır. Bu ayrım, 1930 yılında Dünya Dans Sporları Federasyonu’nun Latin danslarını geleneksel balo salonu programına dahil etmesiyle birlikte ortaya çıkmıştır. Köklerini sokakta bulan Latin dansları, salon dansı tarzlarıyla eklemlenerek günümüz gösteri dünyasında çok geniş bir yere sahip.

SALSA

Müziğini duyduğunda içini kıpır kıpır eden ve kendini dansın kollarına bırakma isteği uyandıran Latin danslarından bir diğeri. Salsa da alt sınıf tarafından icra edilen bir dans türüyken, 70’ler ve 80’ler itibarıyla hızla gelişmeye ve dünyaya yayılmaya başlamıştır. Salsa dansının köken olarak nerede çıktığı konusunda tartışmalar olsa da ilk olarak Küba’da ortaya çıktığı varsayılmaktadır. Partnerli bir dans olan Salsa, aynı zamanda serbest stiller de içerir. ‘Shine’ diye anılan, partnerinden ayrı olacak şekilde serbest figürlerin yapıldığı kısım da vardır. ‘Shine’da el ayak kombinasyonları çok önemlidir ve müziğin ritmine göre dansçıların içlerinden geldiği gibi dans ettiği kısımdır.Bu sebeple de Salsa denildiğinde tek bir stilden bahsetmek mümkün değildir. Stillerin birbirlerine benzerliği bulunsa da kültür farklılıklarından etkilenmişlerdir ve şu an beş Salsa stili vardır: Los Angeles, New York, Küba, Miami ve Rueda Stili.

sosyal latin dansları salsa bachata kizomba

BACHATA

Dominik kökenli bir dans olan Bachata, yerel fakir halkın dışlanmışlığını yansıtır. Zamanla Bachata’nın orta sınıf tarafından benimsenmesiyle popülaritesi artmıştır. Günümüzde ise en çok bilinen ve dans edilen bir branştır. Romantik bir dans olan Bachata, dans etmesi kadar izlemesi de bir o kadar keyifli olan bir danstır. ‘Acılı aşk şarkısı’ anlamına gelen Bachata’nın yükselişe geçmesindeki en büyük etmen önce müziğinin bir tür olarak yaygınlaşması olmuştur.

1962 yılında ilk Bachata şarkısı ‘Brorracho de Amor’, José Manuel Calderón tarafından kaydedildi. Bachata müziği, Dominik seçkinleri tarafından aşağı görülüp, suçla ilişkilendirilmiştir.

Bu sebeple de yayınlanmasının önüne geçilmiştir. 1970’lerde bu durum devam edip ve müziğin performe edilmesi de yasaklanınca; yerel halk daha çok bar ve genelevlerde, fakir mahallelerde gösteri yapmak durumunda kalmıştır.

1980’ler ve sonrasında Bachata müziği modernleştirilerek daha popüler hale gelmeye başlamıştır.

2000’ler itibarıyla Bachata müziği, Batı müziğiyle harmanlanmaya başlandı. Antony Romeo Santos, Bachata müziğini modernleştirmede baş isimlerden biridir. Böylece Bachata dansı da evrenselliği yakalama konusunda kendisine fırsat bulmuştur.

Dört vuruşlu olan ve kalça hareketleriyle belirginlik kazandırılan Bachata dansında, müziğinde olduğu gibi zamanla dansta da stil değişiklikleri olmuştur.

Dominician Bachata stilinde daha çok bir kare içinde dans eder gibi adımlar atılır; yana, ileri ve arkaya. Bu dans stili ellili yaşlardaki insanların sosyal dansı olacak şekilde yaratılmıştır.

Geleneksel stilde adımlar yana dört vuruşlu olacak şekilde değiştirilmiştir. Dansın 80’ler ve 90’larda modernleşmeye başlaması ve Batı’ya doğru kayması sebebiyle daha basit hale getirilmiştir.

Modern stilin ise İspanya’da ortaya çıktığı düşünülmekte. Diğer balo salonu danslarından tarzlar eklenip hareketlerin daha abartılı şekilde gösterilmesi söz konusudur.

Sensual Bachata tarzında partnerler daha dairesel hareketler kullanır ve vücut izolasyonu öne çıkar.

sosyal latin dansları salsa bachata kizomba
bottom of page